Ses Işık ve Görüntü Sistemi Kiralarken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Düğün, Kongre, Toplantı, Gala, Açılış vb organizasyonlarınızda ihtiyaç duyacağınız ses ışık ve görüntü sistemlerini kiralarken dikkat etmeniz gereken bilgileri sizin için derleyen bir makale oluşturmak istedik.
Öncelikle Ses Işık ve Görüntü sistemlerini kiralarken unutulmaması gereken en öncelikli etmenler;
- Etkinliğinizin açık veya kapalı alanda mı yapılacağı,
- Kaç kişiye hitap edeceği,
- Etkinlik içeriğinde ses ışık ve görüntü hizmetlerini hangi amaçla kullanacağınızdır.
Yukarıda belirtilen etmenler ihtiyacınız olan sistemin niteliklerini de ortaya koymaktadır. Bu nitelikler sistemin gücü, kullanılacak hoparlör sayısı, mikser özellikleri, ışık sayısı, ilave ekipmanların neler olacağı gibi önemli verileri ortaya koymaktadır.
Canlı Müzik Orkestraları için kullanılacak sistemlerin özellikleri, parti organizasyonu için kullanılacak sistemlerin özelliklerinden farklı olduğu gibi sistemin kaç kişiye hitap edeceği, orkestra mevcutsa kaç kişilik orkestra olacağı da sistemin detayları hakkında size bilgi vermektedir.
Örnek olarak kapalı alanda 400 kişilik bir galada sahne alacak 5 kişilik bir orkestra için kullanılan bir sistemle açık havada yapacağınız 4000 kişilik bir konser sistemi arasında ciddi bir güç farkı olmasının yanında kapalı alanda ki akustiğin kontrolü de bu anlamda öne çıkmaktadır.

Etkinliğinize uygun Ses Işık ve Görüntü Sistemi Seçerken;

Kullanılan sistemin markası modeli gibi veriler bile size sistemin etkinliğe uygunluğu hakkında detaylı bilgi vermektedir. Bazı firmaların ucuza mal etmek adına sahte ses ve ışık sistemlerini veya Çin malı kopya ürünleri kullanması bu etmeni olumsuz yönde etkilemektedir. La Capella Organizasyon firması olarak orijinal ürünler kullanmaktayız. Bu durum etkinliklerin daha kaliteli, güvenilir, göz ve kulak sağlığını riske atmayacak sonuçları doğurmasını sağlamaktadır. Düğün gibi hayatınızın en önemli günlerinden birinde sahte bir sistem yüzünden yaşayacağınız sorunlar size ömür boyu hatırlayacağınız kötü bir anı olarak kalabilir, yada bayileriniz için düzenlediğiniz bir gecede amacınız firmanızın güçlü yönlerini göstermekken yaşanılan sorunlar nedeniyle reklamınız kötü bir anıya dönüşebilir. Bu yüzden öncelikli dikkat edilmesi geren unsur sistemin orijinal ve güvenilir olduğunu öğrenmektir.
La Capella Organizasyon olarak kullandığımız tüm ses sistemleri AKTİF sistem olarak tabir edilen, kopyalanamaz, yeni teknoloji ses sistemlerinden oluşmaktadır. Aktif sistemler tüm amfi, güç beslemesi vb niteliklerin hoparlörün iç kısmında bulunan, sadece XLR kablo diye tabir edilen sinyal kablosunun MİKSER den hoparlöre direk girişi sağlanarak kurulan sistemlerdir. PASİF sistemler ise Hoparlörün sadece ağaç kasa ve Hoparlörden oluştuğu SPEKON adı verilen kablolar ile dışarıda yer alan Amfi, güç beslemesi, ekolayzır gibi cihazlarla çalıştırılabilen sistemlerdir. Pasif sistemler günümüzde kopyalanabilmektedir.
Sistemin sahte olmasının yanında sistemi kullanan ton mastırların da seçiminizde büyük önemi vardır. Kurulan sistem ne kadar başarılı olursa olsun kullanmayı bilmeyen kişiler sistemin tam performansını sağlayamayacağından veya salon /alan akustiğini doğru hesaplayamayacağından sonucun iyi olmasını engelleyebilirler. Bu anlamda seçeceğiniz firmanın referansları, iş kalitesi, fiyatları size bu doğrultuda genel bir bilgi verebilmektedir.
La Capella Organizasyon olarak, yapacağınız etkinliklerde size profesyonel ton mastır hizmeti veriyoruz. Verilen Hizmet sizden gerçekleştirmek istediğiniz etkinlik bilgilerinin doğru alınması, alan araştırması, orkestra veya sanatçı ile ilgili veriler doğrultusunda sistemin oluşturulmasından başlayarak, etkinlik boyunca hem teknik hem ton mastır hizmetinin sunulmasıyla tamamlanmaktadır. Firma referanslarımız ve fotoğraflarımıza web sitemizde yer alan ilgili bölümlerden ulaşabilirsiniz.
Ses Işık firması seçiminde en büyük etmenlerden bir tanesi de firmanın kurumsal yapısı ve size ekstra hangi hizmetleri sunduğudur. Yapacağınız etkinliklerde size tüm detaylar hakkında çözüm üreten bir firma ile çalışmak size avantaj sağlamaktadır. Örneğin, gerçekleşecek bir gala yemeğinde, hem trio bir klasik müzik ekibi, hem 5 kişilik bir orkestra hem de bir şov grubu ihtiyacınız olduğunu düşünelim. Tüm bunlar için kiralayacağınız bir ses ışık sisteminde size hem trio, hem orkestra hem de şov grubunun programına hakim bir ton mastır ve ışıkçının eşlik etmesi programın daha sağlıklı yürümesini sağlayacaktır.
La Capella Organizasyon size tüm ihtiyacınız olan hizmetleri ilk elden sunmaktadır. Süsleme hizmetleri, Orkestralar, DJ, Triolar, Şov Grupları, Dans Şovları gibi birçok hizmeti tek elden alabilirsiniz. Böylelikle hem etkinliğinizi planlarken tüm programın profesyonelce hazırlanması sağlanmış olur hem de etkinlik dahilinde ortaya çıkabilecek aksaklıklar engellenebilir.
Aksaklıkların temel sebebi etkinliği oluşturan birimlerin birbirinden bağımsız yapmış olduğu programlamadır. Organizasyonun en önemli parçası olan zaman verimliliği bu sayede sağlanmaktadır. Ayrıca orkestra, şov grubu gibi sahne gösterisini yapacak birimlerin ihtiyaçlarına hakim bir ekip size ihtiyacınızdan fazlası bir sistemi sunmayarak tasarruf etmenizi sağlar yada ihtiyacınızdan az ekipman sunarak etkinlikte oluşacak aksaklıklara sebep olmaz.
Açılışlar, karşılamalar gibi organizasyonlarınızda yine yukarıda belirttiğimiz alan / kişi sayısı / etkinlik niteliğini baz alarak Parti veya Konser benzeri sistemlerden daha basit sistemlere ihtiyaç duyabilirsiniz. Fakat unutulmaması gereken sistemin basit olması profesyonel olmaması anlamına gelmediğidir. Basit olması kullanılacak ekipman sayısının azalması anlamında kullanılmaktadır. Bir orkestra için kullanacağınız ses ve ışık sistemi, açılışta yer alan trio karşılama veya ufak çaplı DJ performansı sisteminden daha büyük ve komplike olacaktır. Fakat açılışta kullanılan hoparlör, mikser, mikrofon gibi cihazların kaliteleri etkinlik kalitesi ve sağlık açısından orijinal ve profesyonel olmak zorundadır. Orijinal olmayan veya sadece süsleme firmalarının sunduğu kalitesiz sistemler gürültü kirliliği, ses kalitesi ve kontrol edilebilirlik yönünden yeterli performansı sunmayabilir.
Kongre ve Toplantılar için tercih edeceğiniz sistemler içinse öncelikli tercihiniz ihtiyaçların doğru belirlenmesi olmalıdır. Buna örnek verecek olursak 1000 kişilik bir kongre salonunda 10000 lümen gücünde bir projeksiyon cihazı kullanımı yeterli olurken 2700 lümen gücündeki bir projeksiyon cihazı misafirlerinizin ve sizin yeterli verimi alamaması anlamına gelmektedir. Yada daha küçük bir salonda çok yüksek lümen gücüne sahip bir cihaz kullanımı size kiralama maliyeti olarak verimli bir sonuç sağlamamaktadır. Bu yüzden profesyonel kişilerce size sunulacak çözümler, sizin ihtiyaçlarınızın doğru belirlenmesinde öncelikli hedefiniz olmalıdır.
antalya organizasyon firmaları web sitesi
antalya ses ışık ve görüntü sistemleri
La Capella Organizasyon ve Event Management - ANTALYA
Fener Mah. 1967 Sok. Deren Apt No: 22/5
ANTALYA / TURKEY

Tel: +90 242 324 94 54 / +90 507 335 66 39

Mail to: info@lacapella.org

 La Capella Organizasyon Antalya My Space Antalya La Capella Organizasyon Facebook Fan Sayfası Antalya La Capella Organizasyon Yonja Fan Sayfası Antalya La Capella Organizasyon Youtube videoları Antalya La Capella Organizasyon Twitter Fan Sayfası Antalya La Capella Organizasyon Linked In Fan Sayfası

Copyright © 2012 La Capella Event Management - ANTALYA - All Rights Reserved